Leírás
A DONO (Ajándék) vonalat Massimo Doro nevezte el, mert a Carpesica-domboldalakat nem örökségnek, hanem kölcsönnek tekinti — gyermekei számára megőrzendő ajándéknak. A Brut ennek a szemléletnek a borban megélt megfogalmazása: a régi és értékes carpesicai szőlőkből született, hagyomány és fejlődés szövetségéből.
A Brut 8 g/l maradékcukorral rendelkezik, ami a carpesicai terroir ásványosságát és frissességét maximálisan érvényre juttatja. A 75 napos Martinotti/autokláv erjesztés krémes habot és elegáns, finom, tartós perlage-t eredményez. Az illat citrusos, benne enyhe kenyérkorpa-jegy és akácvirág; az íze könnyed, friss és kiegyensúlyozott. Kiváló tengeri lapos sültekhez, sütőben sült halakhoz, de minden könnyebb fogással is jól megállja a helyét. 6-8 °C-on tálalva, nagy pohárból.
Paraméterek
| Általános | |
| Kategória | DOCG |
| Űrtartalom | 0.75 liter |
| Szárazság | Brut |
| Alkoholtartalom | 11% Vol. |
| Ajánlott fogyasztási hőmérséklet | 6-8°C |
| Palackozott mennyiség | n/a |
| Aroma | Elegáns ásványosság, sós és friss ízvilág, gyümölcsös és virágos jegyekkel. |
| Illat | Enyhe citrusos gyümölcsök, kellemes frissen sült kenyér illata, valamint finom lilaakác és akácvirágok. |
| Megjelenés | Szalmasárga szín, vastag és krémes habbal. Elegáns, finom és tartós gyöngyözés. |
| Maradék cukor | 8 g/l |
| Savtartalom | 6 g/l |
| Terület | |
| Szőlőfajta | 100% Glera. |
| Talajtípus | Enyhe dombok, szabálytalan formák, Wurm-gleccserlerakódások; a szőlőültetvények nyugati része morénalerakódásokkal. |
| Magasság | 168 méter. |
| Elhelyezkedés | Dombvidék, meredek partoldalakkal, 20%-os lejtőkkel. |
| Napsugárzás | Észak-déli lejtésű dombok, kelet-nyugat irányban elhelyezkedő ültetvényekkel. |
| Klíma | Mediterrán, hűvös mérsékelt, évi 1200 mm csapadék, jelentős hőmérséklet-ingadozások augusztus és szeptember között, jól szellőző dombok. |
| Szüret és szőlőültetvények | |
| Szüret | Teljes egészében kézzel végzett, gondosan válogatott szőlőszemekkel, a szőlőben és a szüret során. |
| Borkészítés | Lágy préselés pneumatikus prések segítségével, majd tisztított erjesztés szabályozott hőmérsékleten, válogatott élesztőkkel. |
| Második erjedés | Martinotti (Charmant) módszerrel, 75 nap autoklávban. |